Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.
Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.
Seznamte se s novými Pravidly a Podmínkami soukromí spojené s nařízením GDPR.
Založit účet
 

tallulah 

Madeira: Levády – multifunkční unikát

32 fotek červen 2016 - zobrazení
Už první portugalští osadníci na Madeiře zjistili, že jih ostrova s příjemným subtropickým klimatem nemá dostatek vody pro zemědělství. Přitom na severní části bylo vody díky velmi hojným dešťovým srážkám víc než dost. Tento rozdíl způsobují vysoké hory v centrální části ostrova (taky vás na ně někdy vezmu), které přechodu oblačnosti do jižních oblastí brání. Proto již v 15. století začali na Madeiře budovat důmyslný a ve světovém měřítku zcela unikátní systém zavlažovacích kanálů, tzv. levád, které rozvádějí vodu všude, kde je třeba. Už od roku 1493 platí na Madeiře zákon, podle něhož nesmějí majitelé pozemků bránit stavbě, údržbě a využívání levád.
Na stavbě prvních levád byli využíváni převážně černí otroci ze severní Afriky. Dovezeni však byli i otroci arabští, kteří měli se zavlažovacími kanály a jejich stavbou zkušenosti z domova.
Ještě ve 40. - 60. letech minulého století byly na Madeiře vybudovány další nové velké levády, které současně slouží i k pohonu zdejších hydroelektráren.
Údaje o celkové délce levád se dost výrazně liší. Záleží zřejmě na tom, zda jde jen o délku hlavních toků, nebo jsou započteny i nejužší odbočky. Několik zdrojů uvádí délku přes 2000 km, narazila jsem ale i na údaj hovořící o 5500 km. Na levádách je v současnosti 40 km tunelů.
Kvůli údržbě levád kolem nich vždy vedly úzké chodníčky, které s příchodem turistů na Madeiru začaly plnit také funkci turistických stezek a ostrov tak velmi rychle nabyl na atraktivitě. Je pravda, že nebýt levád a souběžných pěšin, především vnitrozemí ostrova by pro turisty asi zůstalo tabu.
Během pobytu na Madeiře jsem vyzkoušela dohromady pět různých tras vedoucích podél levád. Fotky ze čtveřice z nich najdete v tomto albu. Trase, která mě osobně okouzlila ze všech nejvíc, jsem na příště vyčlenila samostatné album.

Udělejte si ze svých alb kalendář

Ideální jako dárek nebo jen tak pro sebe na památku.
Levně, rychle, jednoduše.


Rajce.net je největší česká sociální síť
zaměřená na sdílení fotografií a videí.

Nabízí neomezený prostor zdarma, snadnou a rychlou výrobu fotoknih i jiných fotoproduktů.